Gender centar – Centar za jednakost i ravnopravnost polova Vlade Republike Srpske kontinuirano provodi kampanju „RAVNOPRAVNO za žene na selu!“, u cilju podizanja svijesti o važnoj ulozi i doprinosu žena na selu, te unapređenja njihovog položaja. Svake godine širom Republike Srpske obilježava se 15. oktobar – Međunarodnog dana žena na selu.
OBAVIJEST!
Poštovani korisnici prava na dodatak na djecu, obavještavamo vas da će se ove godine obnova zahtjeva za ostvarivanje prava na DODATAK NA DJECU realizovati od 01.05. do 30.09. 2017.godine, zbog implementacija novog programa. Korisnici prava u narednom periodu treba da se jave u Centar za socijalni rad.
Djeca bezbijedno stigla na Crnogorsko primorje, u odmaralište Bečići.
U projektu „Socijalizacija djece Republike Srpske – 2016“ učestvovaće 11 djece ispred Centra, četvoro ispred Udruženja roditelja sa četvoro i više djece, jedno ispred Udruženja Roma, četvoro ispred Boračke organizacije i dvoje ispred Udruženja Roditelja, djece i omladine sa smetnjama u razvoju. U Projektu će učestvovati ukupno 22 djece iz Opštine Kozarska Dubica. Boraviće u odmaralištu Bečiće u Crnogorskom primorju. Polazak je zakazan za 07.08., a povratak 16.08.2016.godine. Cilj Projekta je razvijanje osjećaja empatije kod djece, njihova afirmacija i podizanje nivoa socijalnih kompentencija i upoznavanje sa međusobnim specifičnostima i individualnim razlikama kroz programske aktivnosti i sadržaje. Pored smještaja i ishrane, obezbjeđen im je i džeparac.
Međunarodna kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ obilježava se od 25. novembra do 10. decembra svake godine. U svijetu je 25. novembar proglašen Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i potrebno ga je obilježiti tako da se osude svi oblici rodno zasnovanog nasilja, od nasilja u porodici, silovanja, seksualnog uznemiravanja, do nasilja počinjenog od strane države, uključujući i torturu i zlostavljanje žena političkih zatvorenica, jer predstavljaju kršenje ljudskih prava. Kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ treba da dovede u fokus svog rada okvir ljudskih prava i koristi ga kako bi osigurala da državni i nedržavni akteri pokažu odgovornost za nasilje nad ženama. U cilju prevencije i suzbijanja nasilja nad ženama provode se brojne aktivnosti na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini uključujući različite subjekte zaštite od nasilja u porodici (policija, pravosuđe, zdravstvene, socijalne i obrazovne institucije), te nevladine organizacije i medije. Kampanja „Muškarci u borbi protiv muškog nasilja nad ženama“ sastavni je dio svjetskog pokreta za borbu protiv nasilja nad ženama sa akcentom na ulogu muškaraca koji nošenjem bijele vrpce pokazuju spremnost za okončanje nasilja nad ženama i djevojčica.