ЈУ Центар за социјални рад Козарска Дубица, сваке године обиљежава Међународну кампању „16 дана активизма у борби против родно заснованог насиља“, која почиње 25. новембра, а завршава 10. децембра, на Међународни дан о људским правима.
Насиље у породици је друштвени проблем и важно је да се о овоме проблему говори. Насиље је присутно у свим друштвеним структурама и насилник може бити било ко. Породично насиљe је најучесталији облик родно заснованог насиља, а управо је породица мјесто гдје сваки члан треба да се осјећа најсигурније и најзаштићеније. Према евиденцији Центра за социјални рад, у току 2021. године, закључно са половином новембра мјесеца, евидентирано је 20 случајева насиља у породици, што је за 2 случаја мање у односу на исти период прошле године.
Од 1. маја 2020. године, на снази су измјене и допуне Закона о заштити насиља у породици. По овом Закону све радње насиља, па и сам основ сумње да је почињено насиље и пријетње насиљем, се третирају као кривично дјело.
Грађани треба знају ко су субјекти заштите, коме се обраћају за помоћ и која је процедура.
Субјекти заштите су: Центар за социјални рад, полиција, дом здравља, центар за ментално здравље, суд, тужилаштво, обрaзовне установе, специјализовани сервиси подршке: Правно савјетовање, СОС телефон, Сигурна кућа.
Насиље се пријављује полицији на број: 122, а за пријаву је активан је и бесплатан СОС телефон 1264, који је доступан 24 часа и насиље се може пријавити анонимно. Ово је важно нагласити, да се насиље може пријавити и анонимно, јер често грађани из страха од насилника да се не свети њима и њиховој дјеци, боје пријавити насиље.
Права жртве су: 1. Право на безбједност, право на сигуран смјештај, право на бесплатну медицинску заштиту, право на психосоцијалну помоћ и подршку, право на бесплатну правну помоћ, право на лице од повјерења – пратња и подршка у свим процедурама. Жртве насиља у породици имају право на приступ свим субјектима заштите и ослобођени су свих трошкова поступка.
Kако препознати да сте жртва насиља: Ако вам партнер говори погрдне ријечи, вријеђа вас и понижава; Ако примјењује силу на ваш физички и психички интегритет; Ако вам ограничава кретање и провјерава кретање; Ако вам брани посјете породици и пријатељима; Ако вас узнемирава на радном мјесту или јавном мјесту; Ако вас присиљава на сексуални однос против ваше воље; Ако располаже вашим новцем или вам брани да радите. Радње насиља су и васпитање дјеце на начин понижавајућег поступања; одузимање дјеце или избацивање из стана члана породичне заједнице; Непридржавање одлуке надлежног органа којом је утврђен лични контакт дјеце са родитељима…задржавање путне исправе…Под радњом насиља у породици сматрају се и пријетње.
О свему наведеном грађани могу преузети бесплатан инфорамтивни летак у ЈУ Центру за социјални рад Козарска Дубица. Састанак радне групе – субјекти заштите, планиран је за наредну седмицу.