JU Centar za socijalni rad Kozarska Dubica, svake godine obilježava Međunarodnu kampanju „16 dana aktivizma u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja“, koja počinje 25. novembra, a završava 10. decembra, na Međunarodni dan o ljudskim pravima.
Nasilje u porodici je društveni problem i važno je da se o ovome problemu govori. Nasilje je prisutno u svim društvenim strukturama i nasilnik može biti bilo ko. Porodično nasilje je najučestaliji oblik rodno zasnovanog nasilja, a upravo je porodica mjesto gdje svaki član treba da se osjeća najsigurnije i najzaštićenije. Prema evidenciji Centra za socijalni rad, u toku 2021. godine, zaključno sa polovinom novembra mjeseca, evidentirano je 20 slučajeva nasilja u porodici, što je za 2 slučaja manje u odnosu na isti period prošle godine.
Od 1. maja 2020. godine, na snazi su izmjene i dopune Zakona o zaštiti nasilja u porodici. Po ovom Zakonu sve radnje nasilja, pa i sam osnov sumnje da je počinjeno nasilje i prijetnje nasiljem, se tretiraju kao krivično djelo.
Građani treba znaju ko su subjekti zaštite, kome se obraćaju za pomoć i koja je procedura.
Subjekti zaštite su: Centar za socijalni rad, policija, dom zdravlja, centar za mentalno zdravlje, sud, tužilaštvo, obrazovne ustanove, specijalizovani servisi podrške: Pravno savjetovanje, SOS telefon, Sigurna kuća.
Nasilje se prijavljuje policiji na broj: 122, a za prijavu je aktivan je i besplatan SOS telefon 1264, koji je dostupan 24 časa i nasilje se može prijaviti anonimno. Ovo je važno naglasiti, da se nasilje može prijaviti i anonimno, jer često građani iz straha od nasilnika da se ne sveti njima i njihovoj djeci, boje prijaviti nasilje.
Prava žrtve su: 1. Pravo na bezbjednost, pravo na siguran smještaj, pravo na besplatnu medicinsku zaštitu, pravo na psihosocijalnu pomoć i podršku, pravo na besplatnu pravnu pomoć, pravo na lice od povjerenja – pratnja i podrška u svim procedurama. Žrtve nasilja u porodici imaju pravo na pristup svim subjektima zaštite i oslobođeni su svih troškova postupka.
Kako prepoznati da ste žrtva nasilja: Ako vam partner govori pogrdne riječi, vrijeđa vas i ponižava; Ako primjenjuje silu na vaš fizički i psihički integritet; Ako vam ograničava kretanje i provjerava kretanje; Ako vam brani posjete porodici i prijateljima; Ako vas uznemirava na radnom mjestu ili javnom mjestu; Ako vas prisiljava na seksualni odnos protiv vaše volje; Ako raspolaže vašim novcem ili vam brani da radite. Radnje nasilja su i vaspitanje djece na način ponižavajućeg postupanja; oduzimanje djece ili izbacivanje iz stana člana porodične zajednice; Nepridržavanje odluke nadležnog organa kojom je utvrđen lični kontakt djece sa roditeljima…zadržavanje putne isprave…Pod radnjom nasilja u porodici smatraju se i prijetnje.
O svemu navedenom građani mogu preuzeti besplatan inforamtivni letak u JU Centru za socijalni rad Kozarska Dubica. Sastanak radne grupe – subjekti zaštite, planiran je za narednu sedmicu.